Безплатни обяви. Безплатни малки обяви. Добави нова обява бързо, лесно и без регистрация.
БГ институции
Полезно

Челси е шампион на Европа, Дрогба и Чех потопиха Мюнхен в сълзи

Челси е шампион на Европа, Дрогба и Чех потопиха Мюнхен в сълзи 20.05.2012

За първи път в историята си Челси стана шампион на Европа, след като победи с дузпи Байерн с 4:3 на финала на Шампионската лига в Мюнхен, след 1:1 в редовното време и продълженията. Така само за няколко месеца начело на сините мениджърът Роберто Ди Матео успя да направи дубъл, след като спечели и Купата на Англия, а сега със златни букви записа името си и в историята на европейския футбол.

Немският тим, който тотално доминираше по време на мача, поведе с късен гол на Томас Мюлер в 83-ата, но в 88-ата Дидие Дрогба изравни за англичаните. В третата минута на първото продължение пък Ариен Робен изпусна дузпа, която Петър Чех спаси, правейки драмата изключителна и пращайки мача в дузпи.

От бялата точка сините бяха по-точни и триумфираха с трофея с решителен гол на Дидие Дрогба в петата дузпа, за Байерн фаталните пропуски направиха Ивица Олич и Бастиан Швайнщайгер, докато само Хуан Мата изпусна за Челси от 11-те метра.

Двамата треньори заложиха на сходни схеми 4-2-3-1, с по един изнесен нападател, като това очаквано бяха Марио Гомес и Дидие Дрогба. В състава на Байерн няма особени изненади с оглед на наличния състав, докато за Челси изненадата в титулярите бе наличието на 22-годишния Райън Бертран, който игра по лявото крило. Припомняме, че за англичаните наказани бяха Рамирес, Раул Мейрелеш, Бранислав Иванович и Джон Тери, докато при немците санкционирани за финала бяха Давид Алаба, Луис Густаво и Холгер Бадщубер. Байерн осъществи домакински натиск от самото начало на срещата. Баварците създадоха първото си голово положение в 19-ата минута, когато обаче Марио Гомес не успя да овладее добре топката и да шутира.

В 21-ата Ариен Робен проби между двама английски играчи и стреля изключително опасно, но Чех с мъка успя да отклони топката с ръце, която след това се удари в страничната греда и излезе в ъглов удар. В 36-ата минута Робен напредна отляво, подаде към Контенто, който от аутлинията центрира към непокрития Томас Мюлер и той от воле стреля покрай вратата. В този момент Челси сякаш се събуди за кратко и отговори с две опасни атаки, като при втората от тях Саломон Калу бе изведен на стрелкова позиция отдясно, но първият точен удар във вратата на Байерн не бе прекалено силен и Мануел Нойер улови. След почивката Байерн отново продължи да е по-активен, но първо Кроос пропусна, след това Марио Гомес неоснователно поиска дузпа.

В 54-ата минута Франк Рибери дори прати топката в мрежата на Чех, но попадението не бе зачетено, тъй като французинът бе в положение на засада. До 70-ата минута натискът на момчетата на Юп Хайнкес продължи, като Кроос, Рибери и Робен неуспешно обстрлеват от границите на наказателното поле, а Челси от време на време опитва да контраатакува. Между 73-ата и 76-ата минути Нойер и Чех също показаха стабилност, като избиха удари на Дидие Дрогба и Ариен Робен, а след това Марио Гомес направи пореден пропуск.

Байерн стигна до така дългоочаквания гол в 83-ата минута, а точен бе Томас Мюлер, който бе изпуснат от защитата на Челси във вратарското поле, стреля с глава, топката тупна в земята, удари се в горната греда и влетя във вратата на Петър Чех за 1:0. Две минути преди края играчите от Мюнхен вече виждаха как вдигат купата на своя стадион, но не така мислеше Дидие Дрогба, който изравни с глава в 88-ата след центриране на близката греда от корнер на Хуан Мата и прати мача в продължения.

Точни за лондончаните бяха Давид Луис, Франк Лампард, Ашли Коул и вездесъщият Дидие Дрогба, който заби решителната пета дузпа. За немците вкараха Лам, Гомес и вратарят Нойер, но Ивица Олич и Бастиан Швайнщайгер пропуснаха последните два удара и Байерн не успя да спечели трофея на своя стадион Алианц Арена.